دسته‌بندی نشده

انواع ماسک جوشکاری، اصول انتخاب بهترین ماسک جوشکاری، خرید ماسک جوشکاری در رشت با بهترین قیمت

خرید ماسک جوشکاری در رشت

جوشکاری در بسیاری صنایع جزو فرآیندهای اصلی به شمار می‌آید ولی به دلیل وجود شدت نور بالا، جرقه و پرتوهای یو‌وی و فراسرخ، برای چشم‌ها مضر محسوب می‌شود. ماسک جوشکاری از جمله لوازم حفاظت شخصی اساسی برای محافظت از جوشکار در برابر این خطرات است. حین انتخاب ماسک جوشکاری، توجه به موارد متعددی برای تصمیم‌گیری درست در انتخاب بهترین ماسکی که ضامن ایمنی، راحتی و کارایی حین کار باشد ضروری است.

خرید ماسک جوشکاری در رشت

در صورت نیاز به خرید ماسک جوشکاری در رشت یا سراسر کشور می‌توانید به ما مراجعه کنید. در صورت دسترسی به فروشگاه ابزار چک می‌توانید نمونه‌های محصولات را مشاهده و خریداری نمایید و در صورت عدم دسترسی به فروشگاه، با مراجعه به وبسایت فروشگاه ابزار چک می‌توانید اطلاعات کامل مربوط به محصول را مشاهده نموده و در صورت نیاز به دریافت راهنمایی بیشتر در مورد محصول، از کارشناسان ابزار چک مشاوره دریافت نمایید. 

تاثیر آگاهی از نوع نیاز کاری در انتخاب ماسک جوشکاری

قبل از شروع به بررسی مشخصات انواع ماسک موجود در بازار، بررسی نوع کاربرد و محیطی که در آن مشغول به فعالیت هستید بسیار مهم است. شرایط هر جوشکاری منحصر بفرد است و در نظر گرفتن مواردی که در ادامه بررسی می‌شود به شما در انتخاب بهترین نوع ماسک کمک می‌کند.

تاثیر نوع جوشکاری و فضای کار در انتخاب ماسک جوشکاری

برای انتخاب بهترین ماسک، اولین مورد مهم طبقه بندی نوع کار و محیطی است که در آن مشغول به کار می‌شوید.

اولین و البته مهمترین مورد، در نظر گرفتن نوع جوشی است که قرار است انجام شود؛ مثل جوش های MIG، TIG یا جوش با الکترود فولادی. باید به این نکته توجه داشته باشیم که فرآیندهای مختلف جوشکاری مقادیر متفاوت نور و تشعشعات فرابنفش و فراسرخ را ایجاد می‌کند. در نظر گرفتن این موضوع باعث می‌شود که نوع ماسک انتخابی شما متناسب با نوع پرتوهای دریافتی حین فرآیند باشد.

علاوه بر این، به موادی که با آنها مشغول به کار می‌شوید توجه داشته باشید. فلزات گوناگون می‌تواند مقادیر متفاوتی از شدت نور و جرقه را ایجاد کنند. در نظر داشتن این موضوع فاکتور مهم دیگری است که می‌تواند در انتخاب ماسک مناسب کمکتان کند.

علاوه بر مواد و فرآیند جوشکاری، محیط کاری نیز در انتخاب نوع ماسک اهمیت بالایی دارد. اگر به طور معمول در فضای آزاد جوشکاری می‌کنید باید تغییرات در میزان نور محیط را هم در نظر داشته باشید. در این شرایط، ماسک‌هایی که امکان تنطیم میزان حساسیت را داشته باشند، به دلیل تضمین تامین وضوح در شرایط مختلف نوری محیط ضروری اند. بر عکس اگر بیشتر در فضای داخلی فعالیت می‌کنید، با توجه به امکان نیاز به تنظیم مقادیر مشخص حساسیت فیلتر، ممکن است انتخاب نوع ماسک تحت تاثیر قرار گیرد.

با انتخاب دقیق نوع فرآیند جوشکاری، نوع فلزاتی که با آن کار می‌کنید و فعالیت در فضای بسته یا در محیط آزاد، می‌توانید بهترین نوع ماسکی که متناسب با نوع نیازتان باشد را انتخاب کنید.

تاثیر مدت زمان کار، نوع جوشکاری و راحتی حین کار در انتخاب ماسک جوشکاری

وقتی موارد مورد نیازتان برای خرید ماسک رو بررسی می‌کنید، عوامل متنوعی وارد داستان می‌شود. طول مدت زمانی که مشغول به کار هستید از جمله فاکتورهای کلیدی است. اگر برای بازه‌های زمانی طولانی مشغول به کار هستید، راحتی و سبک بودن ماسک از ویژگیهای مهم و ضروری به حساب می‌آید. استفاده طولانی مدت از ماسک باعث بروز خستگی می‌شود که همین مورد استفاده از ماسک سبک و راحت را برای ایجاد راحتی حین کار ضروری می‌کند.

عامل مهم دیگر، بازه زمانی بین پاس‌های جوشکاری است. برای جوشکارهایی که مرتباً در حال کار هستند، ویژگی‌هایی که باعث افزایش میزان بازدهی و سهولت روند جوشکاری شود بسیار ارزشمند است. برای مثال ماسک‌های دارای خاصیت تنظیم خودکار حساسیت لنز، لزوم درگیر شدن دست بعد از هر پاس جوشکاری برای ایجاد دید مناسب را از بین برده و به بازدهی بیشتر جوشکار کمک می‌کند.

راحتی حین کار بخش مهمی از فرایند انتخاب ماسک جوشکاری است که فارغ از مدت زمان فعالیت یا بازه های زمانی بین هر دو پاس جوشکاری می‌باید به آن توجه داشت. ماسکی که به خوبی و راحتی روی صورت قرار می‌گیرد برای جلوگیری از ناراحتی و خستگی، خصوصاً در بازه‌های طولانی مدت جوشکاری ضروری است. ماسکی که دارای تکیه گاه سر قابل تنظیم باشد و با استفاده از مواد نرم و انعطاف‌پذیر به خوبی روی سر قرار‌گیرد، ماسک مناسبی است. با توجه به این موارد می‌توانید اطمینان حاصل کنید که ماسک انتخابی شما نه تنها از چشمانتان محافظت می‌کند، که آسایش و سلامت عمومی شما را نیز تامین می‌کند.

تاثیر قیمت در انتخاب ماسک جوشکاری

برای انتخاب ماسک مناسب، درنظر گرفتن میزان بودجه‌تان یکی از موارد اساسی است. تناسب بین میزان بودجه اختصاص داده شده و دوام و کارآیی محصول از مواردی است که باید به آن توجه شود. با اینکه استفاده از ماسک‌های با کیفیت احتمالاً هزینه اولیه بالاتری را تحمیل می‌کند، در عوض محافظت بهتری هم از جوشکار ارائه می‌دهند و همچنین دوام بیشتری هم دارند. هزینه بالاتر انجام شده نهایتاً صرف کیفیت بهتر محافظت و عمر طولانی محصول می شود.

هر چند که وجود تعادل مناسب بین بودجه و کارآیی مورد انتظار مهم است، بودجه ای که برای خرید ماسک تخصیص می‌دهید را بر اساس نوع نیازتان و میزان کارآیی مورد انتظارتان تعیین کنید؛ ممکن است انتخاب‌های با قیمت پایین جذاب‌تر به نظر برسند ولی باید این را در نظر داشت که ایمنی هرگز نباید فدای صرفه‌جویی در هزینه برای تهیه ماسک شود. سرمایه‌گذاری برای تهیه ماسک مناسب که دارای استانداردهای معتبر صنعتی و متناسب با نوع نیاز و شرایط کاریتان باشد، حفاظت بهینه شما را حین انجام کار تضمین می‌کند.

انواع ماسک جوشکاری

ماسک های جوشکاری انواع متفاوتی دارند و هرکدام ویژگی و کارایی خاص داشته و مناسب برای نوع خاصی از جوشکاری است. اطلاع از مشخصات و محدودیت‌های انواع مختلف این ماسک‌ها، امکان انتخاب درست را فراهم می‌کند.

ماسک جوشکاری دستی

ماسک‌های دستی یا ماسک جوشکاری ساده از یک نوع فیلتر غیر قابل تغییر استفاده می‌کنند. این ماسک‌ها برای فرآیندهای با شدت نور مشخص و ثابت مناسب هستند و در فرآیندهایی مثل برش پلاسما و لحیم‌کاری که در آن میزان تابش و شدت نور در طی فرآیند تقریباً ثابت می‌ماند استفاده می‌شوند. مزیت این نوع محصول در این است که حین فرآیند میزان شدت حساسیت و محافظت ثابت باقی می‌ماند.

یکی از مزایای اولیه این دسته از ماسک‌ها سادگی آن است. این نوع نسبت به نوع اتوماتیک قیمت بسیار پایین‌تری دارند. هر چند باید به این نکته هم اشاره کرد که این محصولات دارای محدودیت خاص خودشان نیز هستند چرا که برای کارهایی که در آن میزان شدت تابش متغیر است گزینه مناسبی نیستند و در حین فرآیند باعث کاهش میزان دید کاربر می‌شوند.

بنابراین ماسک‌های دستی هر چند ساختاری ساده و روان و قیمت پایین دارند و برای انواع خاصی از فرآیندها مناسب هستند، کارآیی لازم برای اکثر فرآیندهای جوشکاری را نداشته و نمی‌توانند احتیاجات لازم را برآورده کنند.

ماسک جوشکاری خودکار

ماسک جوشکاری خودکار

این ماسکها از لنزهای مجهز به سلول‌های کریستال مایع که به صورت الکترونیکی کنترل می‌شوند ساخته شده و به شکل خودکار شدت تیرگی لنز را متناسب با میزان تابش قوس الکتریکی تنظیم می‌کند. این تکنولوژی با تنظیم میزان شدت تیرگی لنز با توجه به میزان پرتو ساطع شده از قوس به افزایش راندمان کاری جوشکار کمک می‌کند.

مزیت این دسته از ماسک‌ها بسیار شاخص و قابل توجه است. نیاز به بلند کردن ماسک از روی صورت حین جوشکاری را از بین می‌برد که خود باعث سهولت در روند پیشرفت کار می‌شود. همچنین تغییر حالت از وضعیت شفاف به تیره و بالعکس با وقفه زمانی بسیار اندک انجام می‌شود به نحوی که کمترین اثر منفی در روند کار از نظر راندمان و دقت نداشته و دید را مختل نمی‌کند.

همچنین در ماسک‌های با فیلتر متغیر امکان تنظیم درجه حساسیت و همچنین انتخاب میزان تیرگی نیز وجود دارد. این ویژگی به جوشکار امکان تنظیم ایده‌آل میزان تیرگی لنز با توجه به شرایط کاری و همچنین شرایط محیطی متناسب با حد آسایش و شرایط مطلوب خودش فراهم می‌کند. همچنین برای به حداکثر رساندن بازده کاری می‌توان میزان تاخیر تبدیل لنز از حالت تیره به بی رنگ بین پاس‌های مختلف جوشکاری را تنظیم کرد.

از جمله موارد مهم حین انتخاب ماسک‌های با فیلتر اتوماتیک توجه به منبع انرژی آن است. بعضی از مدلهای این ماسک از باتری‌های قابل تعویض و بعضی دیگر از سلولهای خورشیدی برای تامین انرژی مورد نیازشان بهره می‌گیرند. همچنین انواع خاصی از این نوع ماسک از ترکیب باتری و سلول خورشیدی استفاده می‌کنند. چک کردن عمر باتری و گزینه‌های شارژ در انتخاب ماسک متناسب با نیاز و خواست شما مفید است.

با وجود اینکه این نوع ماسک برای انواع فرآیندهای جوشکاری قابل استفاده هستند، ممکن است نیاز به هزینه اولیه بالاتری نسبت به ماسک های ساده داشته باشند. هرچند راحتی و کارآیی بالاتری که این ماسک‌ها ارائه می‌کنند، خصوصاً برای جوشکارهایی که با روش‌های متفاوت جوشکاری و در شرایط متنوع به کار می‌پردازند هزینه بالاتر صرف شده را توجیه می‌کند.

ماسک های با سیستم هوا

این ماسک‌ها نه تنها برای محافظت از چشم، که برای تامین مداوم هوای تازه در محیط‌هایی که در آن گازها و ذرات خطرناک وجود دارد مانند فضاهای بسته یا محیط‌های دارای تهویه ضعیف طراحی شده‌اند.

راحتی حین استفاده طولانی مدت هدف اصلی طراحی این دسته از ماسک‌ها می‌باشد. در کنار ایمنی بالای این ماسکها از نظر تامین هوا، می‌باید قابلیت استفاده برای طولانی مدت را هم داشته باشند. استفاده از بسط‌های قابل تنظیم دور سر، راحتی و ایمنی قرار گرفتن ماسک روی سر را تضمین می‌کند و خستگی ناشی از کار طولانی‌مدت را کاهش می‌دهد.

این ماسک‌ها به دلیل میزان ایمنی و کارآیی بالاتر معمولاً نسبت به ماسک‌های ساده ابعاد بزرگتری نیز دارند که می‌تواند برای بعضی کاربران در طولانی مدت خسته‌کننده باشد. حین انتخاب این دسته از ماسکها باید به این نکته توجه داشت که بخشی از راحتی استفاده از این ماسک فدای فراهم شدن امنیت بیشتر و سلامتی کاربر می‌شود.

نکات اساسی که باید در خرید ماسک جوشکاری به آن توجه داشت

برای انتخاب ماسک مناسب موارد کلیدی متعددی وجود دارند که با تاثیر مستقیم روی ایمنی و راحتی حین کار، نقش موثری در انتخابتان دارند. ارزیابی این مشخصه‌ها به شما در انتخاب بهترین گزینه متناسب با نیازتان کمک می‌کند.

مقادیر متغیر تیرگی لنز ماسک جوشکاری

ماسک‌های خودکار امکان استفاده از مقادیر مختلف تیرگی لنز در شرایط مختلف کاری را برای کاربر فراهم می‌کند. برای تهیه این نوع ماسک از انواعی که طیف گسترده‌تری از درجات تیرگی را پوشش می‌دهد استفاده کنید. معمولاً این دسته از ماسک ها دارای 9 تا 13 درجه تیرگی لنز هستند. این ویژگی به کاربر امکان استفاده از ماسک در فرآیندهای مختلف جوشکاری و برشکاری را می‌دهد.

زمان واکنش در ماسک جوشکاری

این مشخصه مربوط به سرعت تغییر لنز از حالت شفاف به تیره همزمان با برقراری قوس الکتریکی و بالعکس است. زمان واکنش کوتاه‌تر در حد میلی ثانیه، حفاظت مناسب در زمان تابش‌های ناگهانی را تضمین می‌کند. از ماسکی که زمان واکنش سریعتری دارد برای حفاظت حداکثری از چشمانتان حین کار استفاده کنید.

تنظیم درجه حساسیت ماسک جوشکاری

بسته به محل انجام جوشکاری، میزان شدت نور محیط نیز متفاوت است. لنزهای اتوماتیک، با ایجاد اطمینان از تیره شدن لنز به حد مورد نیاز، قابلیت هماهنگی حداکثری با محیط را ایجاد می‌کند.

اندازه صفحه لنز ماسک جوشکاری

اندازه لنز ماسک تاثیر مستقیم در گستره دید کاربر حین جوشکاری دارد. ماسک‌های دارای لنز بزرگتر گستره دید کاربر را نسبت به قطعه کار و همچنین محیط اطراف افزایش می‌دهد.

سری قابل تنظیم ماسک جوشکاری

در بازه‌های جوشکاری طولانی مدت، راحتی ماسک اولویت دارد. از ماسک هایی استفاده کنید که تکیه‌گاه سر قابل تنظیم داشته باشند که با پدها و بالشتک‌ها به راحتی روی سر قرار بگیرد و ثابت شود. این امکان باعث راحتی و ایمنی بالا حین کار شده و از خستگی گردن و سر جلوگیری می‌کند.

وزن و تعادل ماسک جوشکاری

ماسکی که دارای تعادل مناسب باشد، طی استفاده طولانی مدت باعث خستگی نمی‌شود. از ماسکی استفاده کنید که وزنش به صورت متعادل روی سر و گردنتان قرار گیرد که در نتیجه ناراحتی حین کار را به حداقل رسانده و باعث تمرکز بیشتر کاربر حین کار شود

طول عمر باتری ماسک جوشکاری

اگر از ماسک خودکار استفاده می‌کنید، عمر باتری لنز از فاکتورهای کلیدی است. از دوام باتری با توجه به بازه‌ و مدت زمان جوشکاری‌تان مطمئن شوید. بعضی از انواع ماسک از سلول‌های خورشیدی برای شارژ باتری و افزایش مدت زمان فعالیت استفاده می‌کنند.

داشتن استانداردهای موجود

خرید ماسک‌هایی که استاندارها و تاییدیه‌های ایمنی شناخته شده مانند ANSI، Z87.1 و EN379 را دارا هستند در اولویت قرار دهید. این تاییدیه‌ها توانایی ماسک در تامین ایمنی و حفاظت از کاربر در شرایط مختلف کاری و انواع متفاوت فرآیندها را تضمین می‌کند.

برای تهیه انواع مدل ماسک با قیمت مناسب می‌توانید به وبسایت ابزار چک مراجعه کنید. با بازدید از صفحه محصولات و جستجوی محصول مورد نظر می‌توانید اقدام به تهیه محصول متناسب با نیازتان با بهترین قیمت نموده و در صورت نیاز به دریافت مشاوره می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *